Kar Hanenize Eklenecek Bir Reklam Nasıl Hazırlanır?

İster kurumlara, isterse tüketicilere yönelik iş yapıyor olun, günümüzün ekonomik ortamında herhangi bir şey satmak gerçekten zor iştir. Satış çabalarınızın hiçbir yere varmayacağını hissediyorsanız, kitle iletişim araçlarına verdiğiniz reklamları gözden geçirmenin zamanı gelmiştir. Özellikle de gazete ve dergi ilanlarınızı; “basılı” dediğimiz türden çalışmaları.

Basılı reklamlar, radyo, TV ve Web reklamlarından farklı olarak, hedef kitlenizle daha sağlıklı iletişim kurmanızı sağlar. Ayrıca, sözcükleriniz üzerinde oyalanma eğilimi gösteren bir müşteri adayına savınızı anlatabilmeniz için yer ve zaman kazandırır.

Merak uyandıran ve çarpıcı bir başlıkla ilgi çekebilirseniz, gelecekteki müşterinizin ürününüz ya da hizmetiniz hakkında daha fazla bilgi isteme ihtimali yükselir. Bu kritik noktada, müşteri adayınıza, okunabilir, cazip ve ikna özelliği yüksek bir metin sunulmalıdır. Bir de sözcüklerinize eşlik eden görsel dikkat çekici ve mesajla bağlantılı ise, yaratılan etki daha da büyük olur.

Büyük ihtimalle, bu “basit” işi kendiniz üstlenmeyeceksiniz. Sizin adınıza çalışan bir reklam ajansınız olabilir. Ya şirket içinde çalışan bir pazarlama iletişimi grubunuz ya da bir serbest metin yazarıyla çalışıyor olabilirsiniz.


 

İster reklamı siz yaratmış, isterse bir başkasının işini denetliyor olun, reklam, satış sürecinizin çok dikkat etmeniz gereken kritik bir bileşenidir.

Aşağıda, basılı mesajlarınızın şirketiniz için en az sizin kadar yoğun çalışmasını sağlayacak 10 maddelik kısa bir liste bulacaksınız. Bunları okuyun, önemseyin ve o son derece önemli reklamınızı yazarken ya da kontrol ederken aklınızda tutun.

* Reklamı yaratmaya oturmadan önce, ne sattığınızı tam olarak tanımlayın.

* Kime sattığınızı bilin. Reklamınızı yazarken o kişiyi aklınızda tutun.

* Sattığınız şeyin yararlarını net olarak anlatan bir ifade bulun. Özellikler önemlidir; ama okuyucuyu harekete geçiren, algılanan değerdir.

* Okuyucuyla bire bir görüşüyormuşçasına yazın. Sizi içine çeken reklamları düşünün. Sizinle konuşurlar. Ve belli bir zeka düzeyine sahip olduğunuzu varsayarlar.

* Saygılı, alçakgönüllü ya da esprili olma ustalığını gösteremediğiniz sürece üstünlük ifadelerinden kaçının. Bir dizi reçel ve konserve ürünü için bulunan Smuckers ismi kulağa garip gelse de şu meşhur sloganla durumu lehine çevirmiştir: “Smuckers gibi bir isimle, her şey iyi olmak zorunda.”

* Başlığınız ile ana görseliniz arasında güçlü bir bağlantı olduğundan emin olun. Dinamik bir yarar ifadesi oluşturmak üzere biri diğerini desteklemelidir. Taze donut’lar sabah çok erken pişirilmelidir. Bu nedenle Dunkin’ Donuts, gün doğmadan önce yataktan sürünerek kalkan Fred adında uykulu bir tip yaratmıştır; çünkü “donut yapma zamanı gelmiştir”.

* Reklam ortamınızı dikkatli seçin. Sizin “daha iyi olan fare kapanınız”, Gourmet dergisinde takdir görmeyebilir.

* Rakip reklamları inceleyin ve sizinkinin farklı olmasını sağlayın. Göze çarpması için çok çalışın.

* Yorum almaya çalışın. Sonuçları izleyin. Bir sorun var gibi görünüyorsa, yaklaşımınızı değiştirin.

* Ürün ya da hizmetinizin her tür talebi karşıladığından emin olun. Reklamınız ne kadar iyi tasarlanmış ya da uygulanmış olursa olsun, en iyi reklamlarınızı yaratan, memnun müşterilerdir.

 

Thumbnail image

İletişim Bilgileri:
Anadolu Telefonlarımız
0322 459 37 37
0532 165 2 000
0545 200 222 0
0505 296 21 96
Merkez: Çınarlı Mah. 61014 Sok. No: 4 Arzu Apt. Zemin Kat: 2 Seyhan / ADANA Tel: 0322 459 37 37
Atölye: Döşeme Mah.60025 Sok. No: 24 Seyhan / ADANA Tel: 0322 431 11 54

Web Sitesi Kurma, Web Sitesi Kurmak, Web Sitesi Kurmak İstiyorum, Web Sitesi Kurulumu, Web Sitesi Nasıl Kurulur, Web Sitesi Oluşturma, Web Sitesi Örnekleri, Web Sitesi Programları, Web Sitesi Şablonları, Web Sitesi Şablonu, Web Sitesi Satın Alma